POZYTYWNE I AKTYWNE: Marsze z kijkami Nordic Walking

POZYTYWNE I AKTYWNE: Marsze z kijkami Nordic Walking

Jaworze 03.07.2021 to dzień kolejnego wydarzenie kongresowego pod tytułem: „Pozytywne – aktywne: Marsz z kijkami Nordic Walking”.

Iza Rudzińska Prezes wiślańskiego oddziału PTTK przywitała bardzo serdecznie wszystkich, którzy wzięli udział w kolejnym wydarzeniu organizowanym w ramach X Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia, pod hasłem przewodnim „Już nigdy nie będziesz szła sama – idziemy z tobą”.


Kongres składa się z wielu bloków tematycznych odbywających się w różnych miejscach naszego pięknego regionu. Można tu znaleźć coś dla ciała i coś dla ducha. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy wprowadzić odrobinę aktywności fizycznej w ramach dbania o zdrowie. Nordic Walking to doskonała forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Przed rozpoczęciem marszu przeprowadzone zostało szkolenie, aby pokazać, jak powinna wyglądać prawidłowa technika chodzenia.
Trasa wybrana przez przewodnika i trenera jednocześnie, przewidziana była na ok. 1 – 1,5 godz.

Ruszyliśmy spod amfiteatru i w tym miejscu także była meta. Gmina Jaworze przygotowała dla wszystkich drobne upominki, a restauracja Koralowa zaprosiła uczestników na zimne napoje, kawę, herbatę i poczęstunek.


Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział oraz za organizację tego przedsięwzięcia.

Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna organizator X RKKP zaprasza na następne spotkanie z kijami we Wiśle w sobotę 9.07.2021 roku.


EDIT: Poniżej zamieszczamy zdjęcia z drugiego wydarzenia – wspomnianego marszu w Wiśle 9 lipca 2021:


CZYM JEST NORDIC WALKING?
źródło: link

Nordic walking to coraz popularniejsza w naszym kraju forma rekreacji i aktywności fizycznej. Polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. Z pewnością poprawia ogólną kondycję, odciąża nasz kręgosłup, stawy i prowadzi do stopniowej utraty kalorii. Na pozór technika nordic walking wydaje się prosta. Podstawą jest tu dobra
synchronizacja ruchów rąk i nóg. Początkującym może to sprawiać pewne problemy. Warto jednak podjąć trud, bo zalety nordic walkingu są ogromne.

Jakie korzyści płyną z nornic walkingu
Technika chodzenia w nordic walkingu ma odzwierciedlać naturalny chód, z tym, że spacerujemy z kijkami w dłoniach. Nordic walking jest bardzo polecany, jako forma aktywności fizycznej, ponieważ jest w stanie zaangażować ponad 90 % mięśni całego ciała. Istnieje podstawowa różnica między tym sportem, a bieganiem. Polega ona na tym, że nordic walking aktywizuje bardziej górne partie sylwetki, przede wszystkim ramiona, barki oraz klatkę piersiową. Nordic Walking nie obciąża tak bardzo stawów kolanowych i kręgosłupa. Wszystko za sprawą kijków, które dodatkowo wspierają aparat ruchu.

Nordic walking doceniają również osoby dbające o sylwetkę. Sport ten pozwala szybko, ale bezpiecznie zrzucić wagę. Minuta marszu z kijkami pozwala prowadzi do pozbycia o 2 kalorie więcej, niż minuta zwykłego biegu!
Do głównych zalet nordic walking należy zwiększenie ruchomości stawów oraz kręgosłupa, a także odciążenie ich i wyeliminowanie dolegliwości bólowych, wzmocnienie mięśni, zwiększenie wydolności tlenowej, poprawienie krążenia i pomoc w utracie wagi. Dzięki treningom nordic walking nie męczymy się tak szybko, mamy więcej siły i energii.

Słów kilka o technice nordic walking
Aby nauczyć się techniki, najlepiej zacząć chodzenie bez kijków. Trzeba maszerować, stawiając długie kroki od pięty. Plecy powinny być w trakcie marszu wyprostowane. Ważne jest, aby patrzeć w dal, a nie iść ze wzrokiem utkwionym w ziemie przed sobą. Ramiona muszą być rozluźnione, a sylwetka wyprostowana. Przy takiej postawie
możemy dołączyć kijki. Robimy delikatne wymachy ramion. Dokładnie takie, jakbyśmy nie mieli kijków w dłoniach. Na początek nie trzymamy rękojeści kijków, wprawiamy je jedynie w ruch, nie wbijając w podłoże. Po pokonaniu dystansu około 500 metrów, możemy przejść do następnego kroku.

Pora by chwycić rękojeść kijków dłonią i postarać się wbijać je w podłoże. Odpychamy kijki od tyłu, a nie od dołu. Kijek wbijamy mniej więcej w połowie kroku. Wbijając kijek w podłoże, prostą rękę przenosimy przez linię biodra do tyłu, odpychamy się, puszczamy kijek i przenosimy go do przodu. Kijki pozostają cały czas przymocowane do naszych dłoni, więc nie musimy mocno trzymać rękojeści. Jedna z najważniejszych zasad dotyczy położenia ostrych zakończeń kijków, czyli grotów, które zawsze muszą znajdować się z tyłu.

Nordic walking ma swoje początki w Finlandii. Trening ten został wymyślony w latach 20. XX wieku z myślą o narciarzach biegowych. Miał być po prostu formą całorocznego treningu. Bardzo szybko okazało się, że ma mnóstwo zalet prozdrowotnych i doskonale wpływa na cały organizm. Przede wszystkim jest fantastyczną formą rehabilitacji. Zalecany jest osobom, które przeszły urazy i kontuzje. Ale może być także sportem uniwersalnym dla wszystkich, którzy chcą przez cały rok cieszyć się świetną kondycją.