Kampania multimedialna: mity i fakty o zdrowiu…

Kampania multimedialna: mity i fakty o zdrowiu…

Projekt: „Kampania multimedialna: mity i fakty o zdrowiu, czyli zderzenie metod ludowych ze współczesną medycyną”.

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Projekt w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Czas trwania – od 29.05.2017 do 31.07.2017.

w trakcie realizacji…

Naszym Projektem chcemy zwrócić uwagę na konieczność działań prozdrowotnych i zmobilizować społeczność lokalną do dbania o zdrowie własne i najbliższych w małych miejscowościach i na wsi..
Materiały multimedialne, które powstaną podczas projektu mają być drogowskazem oraz zawierać treści ponadczasowe – ćwiczenia dla każdego. W swoich działaniach kierować się będziemy także hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Chcemy obalać poglądy tkwiące w społeczeństwie. Od bardzo dawna wszyscy wiemy, iż „dreptanie” w kuchni i gospodarstwie przez cały dzień, czy praca w polu nie może zrównoważyć zestawów ćwiczeń opracowanych przez współczesnych fizjoterapeutów kierujących się wiedzą medyczną. Najbardziej banalnym przykładem jest sposób noszenia ciężkich rzeczy. Jednak nie wszystko, co ludowe i pochodzące z natury jest złe, naszym Projektem – kampanią chcemy na to położyć bardzo duży nacisk. Nie możemy, bowiem negować wartości np. ziół, chcemy jednak żeby sięgano także po medykamenty, dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych.
Cele naszej kampanii możemy podzielić na grupy, jednak najważniejszym jest podniesienie świadomości społecznej na temat objawów chorób układu krążenia, otyłości, ( kiedy waga ciała jest czerwonym światłem) oraz chorób nowotworowych. Następnym jest wdrożenie profilaktyki przeciw wyżej wymienionym schorzeniom, przy pomocy cyklu ćwiczeń wykonywanych podczas bezpośrednich spotkań z fizjoterapeutą oraz rozdanym materiałom multimedialnym z przećwiczonymi ćwiczeniami, mającym towarzyszyć nie tylko uczestnikom Projektu, na co dzień, lecz być przez nich także rozpowszechnianym. Ponadto pokazy ratownictwa przedmedycznego mają nauczyć wszystkich prawidłowej reakcji w momencie zagrożenia życia i wykonywania czynności w ten sposób, aby nie szkodzić osobie poszkodowanej.

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM REALIZOWANEGO PROJEKTU PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

  • Wykłady/warsztaty w ramach projektu:

„Kampania multimedialna: mity i fakty o zdrowiu, czyli zderzenie metod ludowych ze współczesną medycyną”  przeprowadzą:

dr PAWEŁ MUZYKA – lekarz medycyny, wieloletni współpracownik Kliniki Kardiologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Specjalista Chorób Wewnętrznych, obecnie pracujący w Specjalistycznym Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie oraz w  Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Praktyk zajmujący się medycyną rodzinną, ratunkową, kardiologią oraz diagnostyką obrazową. Z zamiłowania fotograf, podróżnik, kocha góry.

Profilaktyka chorób układu krążenia w aspekcie narastającego stresu,schorzeń cywilizacyjnych”

oraz o godz. 18.00 „Jak ustrzec się przed udarem mózgu, zawałem serca, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, otyłością”

temat wykładów:

„Profilaktyka chorób układu krążenia w aspekcie narastającego stresu,schorzeń cywilizacyjnych”

oraz

„Jak ustrzec się przed udarem mózgu, zawałem serca, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, otyłością”

dr JOANNA SOŁTYSIAK – jest lekarzem od ponad 22 lat. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, rehabilitacji medycznej i balneologii z medycyną fizykalną. Ukończyła zarządzanie i marketing, dietetykę podstawową i zaawansowaną, terenoznawstwo zielarskie, różne  kursy z zielarstwa dla hobbystów, medycynę holistyczną, kinesiology taping, techniki manualne i wiele różnych kursów medycznych, fizykoterapeutycznych i innych. Stara się żyć w zgodzie z naturą i własnym sumieniem. Od dziecka chciała pomagać innym, dlatego zostałam lekarzem.

„Medycyna dla mnie nigdy nie dzieliła się na konwencjonalną i niekonwencjonalną. Zawsze patrzyłam na świat, ludzi i naukę całościowo. Człowiek zawsze był jednością ciała, umysłu i ducha. Tak zostałam wychowana. Moja babcia od małego uczyła mnie zbierać zioła i opowiadała mi na co które są. Potem w szkole uwielbiałam biologię, zwłaszcza robienie zielników i opisywanie całej charakterystyki roślin. Szukając stale i widząc niedoskonałości współczesnej medycyny „syntetycznej” zaczęłam sama eksperymentować. Najpierw na sobie, rodzinie, przyjaciołach. Obecnie staram się pomóc każdemu, kto takiej pomocy szuka. Sama nie tylko leczę za pomocą ziół, ale też sama je zbieram, suszę, przygotowuję, soki, syropy, nalewki i mazidła. Dużo czytam , zwłaszcza Św. Hildegardę, różne zapomniane stare księgi zielarstwa dostępne w nielicznych antykwariatach. To nieocenione kopalnie mojej wiedzy, którą nieustannie zgłębiam. Mam nadzieję, że przede mną długa droga nauki i służenia nią wszystkim potrzebującym”.

temat wykładów:

„Wróćmy do ziół”

oraz

„Zdrowym być- wybór należy tylko do Ciebie”

 

 

  • Gimnastykę profilaktyczną  w ramach w/w projektu przeprowadzi

mgr MAJA ŚWIĄTEK – absolwentka II Wydziału Lekarskiego Oddział Fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; laureatka I miejsca podczas IX Wiosny z Fizjoterapią w kat. studiów magisterskich, ukończyła liczne kursy m.in. Kurs – Badanie, diagnostyka i leczenie dysfunkcji dolnego odcinka kręgosłupa oraz stawów krzyżowo biodrowych ukończony kurs, Archeus Maciej Jurasz Poznań́, Szkolenia w ramach projektu „PRAXIS” Prawo medyczne i prawa pacjenta, Efektywność́ osobista, Zarzadzanie projektami, Szkolenie Thera Band® Academy Równowaga mięśniowa, stabilizacja kręgosłupa i poszczególnych stawów, Kurs PNF ukończony kurs, poziom podstawowy, Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością̨ Aqua Fitness, Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a ukończony kurs, moduł I, Kinesiology Taping ukończony kurs podstawowy Warsztaty – Język Migany z rozszerzonym modułem znaków medycznych. Zatrudniona w NZOZ Welux w Bielsku-Białej, jako fizjoterapeuta oraz w Fundacji Luce gdzie prowadzi zajęcia ruchowe dla osób 50+.

Wszystkie zaplanowane w Projekcie rezultaty zostały osiągnięte:

  1. Przeprowadzono 8 godzin spotkań z lekarzami oraz 1 godzinę indywidualnych konsultacji.
  2. Przeprowadzono 6 godzin zajęć z fizjoterapeutą, w podziale: 45 ćwiczeń oraz 15 minut indywidualnych konsultacji za każdym razem.
  3. Przeprowadzono 2 edycje po 2 godziny każda pokazów ratownictwa przedmedycznego podczas zakończenia Projektu – chodziło o to aby uczestniczyło w nim jak najwięcej osób, nie tylko ze wsi Laliki ale także z miejscowości położonych w sąsiedztwie oraz osób wypoczywających w tym terenie.
  4. Rozdano 160 płyt z nagranymi ćwiczeniami gimnastyki profilaktycznej dotyczącej zapobiegania chorobom układu krążenia, chorobom nowotworowym oraz otyłości opracowanymi przez fizjoterapeutę.
  5. Odbyła się 1 konferencja – podsumowująca Projekt podczas której wręczono podziękowania oraz nadano kolejny tytuł zasłużonego mieszkańca Lalik – Magdalenie Gwizdoń, znanej na całym świecie utytułowanej biathlonistce pochodzącej z Lalik, która opowiedziała o swoich treningach oraz w jaki sposób ona dba o zdrowie i co można robić wzorując się na niej, aby do końca życia być sprawnym fizycznie.
  6. Przeprowadzono wykład na temat krwiodawstwa oraz oddawania szpiku kostnego, zostały rozdane materiały. Nie przeprowadzono akcji krwiodawstwa ponieważ nie udało się załatwić autobusu – ruchomego punktu oddawania krwi w odpowiednim terminie.
  7. Przeprowadzono, nie planowaną akcję zbiórki odzieży dla najbiedniejszych mieszkańców nie tylko wsi Laliki.
  8. Zrealizowano trzy moduły z materiałami multimedialnymi dotyczące ćwiczeń profilaktycznych z zakresu zapobiegania otyłości, chorobom układu krążenia oraz chorobom nowotworowym.