„SELMA KURZ: operowa wizytówka Bielska-Białej”

„SELMA KURZ: operowa wizytówka Bielska-Białej”

19.10.2017 o godz.17.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku – Białej w sali nr 220 odbyła się konferencja pt. „SELMA KURZ: OPEROWA WIZYTÓWKA BIELSKA-BIAŁEJ”.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Prezentacja z konferencji – pobierz

Galeria z wydarzenia – zobacz zdjęcia

a także tu: https://www.facebook.com/pg/StowarzyszenieBeskidzkaInicjatywaLokalna/events/?ref=page_internal

Reportaż:

Historia Selmy Kurz to gotowy scenariusz na film. Już sama podstawowa narracja, o tym jak młoda dziewczynka pochodząca z biednej żydowskiej rodziny podbija sceny Europy i staje się najbardziej rozpoznawalną gwiazdą opery początku XX wieku, budzi podziw i ciekawość.
W jej życiorysie są mocne porywy serc, walka z konkurencją, procesy sądowe, konflikty z dyrektorami oper oraz urzędem skarbowym. Kiedy do tego wszystkiego dodamy z jednej strony liczne akcje charytatywne, wspomaganie czerwonego krzyża, a z drugiej astronomiczne gaże i „gwiazdorzenie” to pojawia się nam postać wielkie primadonny w całej okazałości. Bowiem jak mówią znawcy tego środowiska, bycie najlepszym na scenie, to podziw przyjaciół i publiczności, koszmar konkurencji i zawistników oraz „krzyż pański” impresario. Jaką była naprawdę Selma? Co ją motywowało, a co sprawiało smutek? Kto pomógł jej w drodze na szczyt oraz w jaki sposób i jak radziła sobie z popularnością opowie Jacek Kachel, historyk i dziennikarz, który zaprezentuje szkice historyczne z jej życia.

żródło: wikipedia.org

Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna istnieje od 2004 roku, w tym czasie podejmowała się realizacji wielu zadań. Obok projektów unijnych ma swoje autorskie. Najbardziej znane to „Beskidzki serw”, który odbędzie się w tym roku po raz VII oraz cykl konferencji pod wspólnym tytułem „Niezapomniani ….” Od samego początku towarzyszy nam Kronika Beskidzka oraz Portal Beskidzka24, które co roku obejmują patronat nad tymi wydarzeniami. Warto w tym miejscu podkreślić, że obie nazwy dla eventów wymyślił redaktor Naczelny Kroniki Beskidzkiej Pan Piotr Wysocki.
Grudzień, choć radosny świętami, iskrzący się śniegiem i zniewalający zapachem choinki królującej w centralnym miejscu w domu, jest jednocześnie czasem nostalgicznym, przypominamy sobie bowiem jak to było dawniej i tych wszystkich, którzy towarzyszyli nam przy wigilijnym stole, i jeszcze tych żyjących wcześniej, których nie było nam dane poznać. Ten grudniowy czas był impulsem do corocznych spotkań poświęconych osobom, o których należy pamiętać. Zebrała się, więc grupka entuzjastów członków oraz sympatyków Beskidzkiej Inicjatywy Lokalnej i postanowiła, że co roku właśnie w grudniu będziemy przypominać osobę szczególnie zasłużoną dla naszej małej Ojczyzny. Do tej pory wspominaliśmy: hm Józefa Drożdża, w chwili obecnej hufiec bielski jest jego imienia, dr Olgierda Kossowskiego – postać nietuzinkowa, znana szeroko nie tylko w kraju, osoba o wielu talentach; mn. narysowane przez niego karykatury eksponowane są w Muzeum Karykatury w Warszawie, red. Tadeusz Patan – pierwszy w Polsce dziennikarz śledczy, jego przygody i wytrwałość w walce o przyrodę są gotowym scenariuszem filmowym, napisał także książkę o Marchwickim, o którym niedawno powstał film). Wreszcie Zbigniew Pietrzykowski – król ringu, Książe fair play wybitny sportowiec. W tym roku, roku małego jubileuszu, ponieważ to już V konferencja przybliżymy, czy raczej przywrócimy pamięci sylwetkę Selmy Kurz. Konferencja w tym roku odbędzie się wcześniej albowiem już w 19 października spowodowane to jest względami technicznymi.
W tym tygodniu ukaże się w Kronice Beskidzkiej kolejny już artykuł poświęcony primadonnie. Nieprzypadkowo wybraliśmy na to nasze V spotkanie kobietę. Jest to postać, która powinna być nie tylko przykładem, lecz także inspiracją, jest ona spełnieniem jak to niektórzy nazywają „amerykańskiego snu” od bardzo ubogiej dziewczyny po osobę bardzo majętną, rozpoznawalną ( należy pamiętać, iż na przełomie XIX/XX wieku nie było jeszcze środków masowego przekazu) a jednak była bardzo znana na całym świecie i nie tylko na salonach o niej mówiono.
Nasza konferencja będzie łączyła 2 elementy: muzykę operową w wykonaniu Selmy Kurz oraz oraz współczesne utwory w wykonaniu Łukasza Samburskiego, który nie jest śpiewakiem operowym.

 

 

Moderatorem spotkania będzie JACEK KACHEL- autor najnowszej książki pt. STADT THEATER IN BIELITZ gdzie znajdziecie zdjęcie niesamowitej diwy operowej jaką była SELMA KURZ oraz Dorota Papież.

 

 

Gościem specjalnym będzie Łukasz Samburski.

Organizator:

Znalezione obrazy dla zapytania bil bielsko

Współorganizatorzy:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-BiałejGmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

Patroni medialni:

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna.Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna.Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna.

 

 

 

18 lipca w Katowicach odbyło się spotkanie dla grantobiorców  w ramach konkursu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie 2017: realizacja lokalnych przedsięwzięć.

Stowarzyszenie podpisało umowę na realizację dofinansowania projektu pt SELMA KURZ: OPEROWA WIZYTÓWKA BIELSKA-BIAŁEJ  w ramach corocznych konferencji NIEZAPOMNIANI.

 

 

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Beskidzka Inicjatywa Lokalna.